Ο ΑΟ Αιγιαλέων γνώρισε την ήττα χθες από τον Απόλλων Πάτρας, στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας, με 1-3 σετ. Η ομάδα του Αιγίου ήθελε μόνο τη νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 αλλά τελικά δεν τα κατάφερε, με την πατρινή ομάδα να πανηγυρίζει την άνοδο στην Α2 Εθνική Βόλεϊ.  Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παρκέ και εκμεταλλευόμενο το λογικό άγχος των γηπεδούχων, κατάφερε να επικρατήσει στο πρώτο σετ. Με τον… αέρα του 0-1, ο Απόλλων πήρε και το δεύτερο σετ(0-2 σετ),  βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στην Αιγιώτικη ομάδα. Ο Α.Ο Αιγιαλέων όμως, αντέδρασε και κατέκτησε το τρίτο σετ, μειώνοντας σε 1-2. Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Αιγίου πήγε να κάνει την… ολική επαναφορά. Μάλιστα οι Αιγιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 24-20 αλλά με το έτσι θέλω των διαιτητών, ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε να  γυρίσει το σετ και να επικρατήσει των γηπεδούχων, πανηγυρίζοντας έτσι και την άνοδο του στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

ΣΕΤ: 0-1, 0-2, 1-2, 1-3.

Πάντως, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της πόλης μας, που αν και μπήκε με την πλάτη στον… τοίχο στους τελικούς(0-2 οι νίκες από την κανονική διάρκεια), ήταν ανταγωνιστική, βάζοντας δύσκολα στον Απόλλων Πάτρας. Πάντως, τα καλύτερα… έρχονται για το Αιγιώτικο Βόλεϊ , με την φετινή χρονιά να είναι απλά η… αρχή.