Παναιγιάλειος: Μπορούσε τη νίκη, αν και έπαιζε με 10 παίκτες για μία ώρα.. (1-1 με Ζάκυνθο)

Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος(1-1) με τη Ζάκυνθο για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 9ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας. Οι «μελανόλευκοι», αν και έπαιζαν για περίπου μία ώρα με παίκτη λιγότερο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 19΄του παιχνιδιού, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 43΄με κεφαλιά του Γκάτση.

Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, ειδικά δημιουργικά. Ωστόσο και από πλευράς φιλοξενούμενων δεν υπήρξε επιθετικά κάτι το αξιοσημείωτο. Στο 19΄της αναμέτρησης όμως, σε μία αδράνεια της άμυνας του Παναιγιαλείου, οι επτανήσιοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, ο Σούρμπης εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά, ο Κωστάκης έπιασε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου και στην επαναφορά, ο Ζόντος έπιασε ανενόχλητος τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 33΄το παιχνίδι έδειχνε να… στραβώνει για τα καλά, όταν ο Παπαδόπουλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Οι Αιγιώτες όμως είχαν αντίθετη άποψη, ενώ το αριθμητικό μειονέκτημα φάνηκε να λειτουργεί ως «ξυπνητήρι». Ο Παναιγιάλειος αύξησε την ένταση και το επιθετικό πρέσσινγκ, κλείνοντας τη Ζάκυνθο στα καρέ της. Αυτή η υπεροχή, αφού πρώτα χάθηκαν ευκαιρίες – με τη κεφαλιά (39΄) του Γκάτση που πέρασε λίγο άουτ και το σουτ του Καφεντζή που απόκρουσε εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος, μετουσιώθηκε σε γκολ στο 43΄του ματς. Ο Κουραχάνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκάτση να πιάνει τη δυνατή κεφαλιά για το 1-1.

Στην επανάληψη και ενώ η Ζάκυνθος ήταν αυτή που έπαιζε με παίκτη περισσότερο, ο Παναιγιάλειος ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα. Σίγουρα δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, αλλά σε δύο- τρεις καλές στιγμές οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα τους έδινε και το τρίποντο, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν ωσεί παρών.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία από τις προαναφερθέντες, ήταν αυτή του Μπακατσέλου στο 68΄, όταν από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ ανενόχλητος, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο της Ζακύνθου.