Μαύρη Θύελλα στη Πάτρα.. νίκησε 2-0 τη Θύελλα και οδηγεί μόνος τη κούρσα του πρωταθλήματος.

1 Νοέ 2020 - 15:00 Γ’ Εθνική 9ος Όμιλος | Αγωνιστική 4
| Ημίχρονο: 0-0
Τελικό

Ο Παναιγιάλειος δικαίωσε το προσωνύμιό του και ως «Μαύρη Θύελλα» πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας της  Θύελλας με 2-1 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 9ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας. Οι «μελανόλευκοι», έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να σκοράρουν δις με δύο κεφαλιές του Βαγέλλη Γκάτση. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Γκάτση στο 24΄που πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Ωστόσο, στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο για να διεκδικήσει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι από την αρχή του δεύτερου 45λέπτου και στο 54΄, έπειτα από ωραία σέντρα πάρε- βάλε του Μπούνα από τα αριστερά, ο Γκάτσης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Πριν συνέλθουν οι Πατρινοί από την ψυχρολουσία του γκολ που δέχτηκαν , ο Γκάτσης … χτύπησε ξανά. Πιο συγκεκριμένα, στο 64΄της αναμέτρησης, ο Μπούνας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο «killer» του Παναιγιαλείου με ακόμα μία κεφαλιά έκανε το 2-0, βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη της ομάδας του.

Μάλιστα οι Αγιώτες μπορούσαν να πετύχουν κι’ άλλο τέρμα, εάν ήταν πιο εύστοχοι στη τελική τους προσπάθεια. Από μέρος των γηπεδούχων δεν υπήρξε κάποια απειλή και όλα έδειχναν πως απλά περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Εν τέλει, από μία στημένη φάση κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2(94΄) με τον Κατριβέση χωρίς όμως κάτι περεταίρω, αφού αμέσως μετά ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης. Στο τέλος, ο Παναιγιάλειος πέτυχε μία σπουδαία νίκη που τον έφερε πλέον οδηγό της βαθμολογίας στον ένατο όμιλο και φυσικά του δίνει ψυχολογική ώθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.